Заповніть контактні дані



    Залиште відгук

      Очний тиск: cимптоми, норма по віку та лікування захворювань очей

      Очний тиск

      Здоров’я очей — це не лише гострий зір, а й належний внутрішньоочний тиск (ВОТ). Порушення цього показника може сигналізувати про серйозні захворювання очей, такі як глаукома. У статті ми розглянемо, як правильно діагностувати та лікувати відхилення внутрішньоочного тиску, щоб зберегти здоров’я ваших очей.

      Що таке очний тиск і чому він важливий?

      Очний тиск (також внутрішньоочний тиск або ВОТ)  — це показник тиску рідини всередині ока. Норма цього показника забезпечує правильне функціонування зорового нерва і підтримує форму ока. Натомість підвищений тиск може спричинити захворювання очей, зокрема глаукому, що є однією з провідних причин втрати зору.

      У звичайних умовах показник очного тиску перебуває у нормі завдяки природній регуляції рідин всередині ока. Так, в людському оці є желеподібна речовина, яка називається склистим тілом, а також більш водяниста рідина, яка називається humor aquosus (в перекладі з лат. водяниста волога). У здоровому оці невелика кількість нової водянистої вологи завжди потрапляє в око, тоді як така ж кількість витікає. Більша її частина виводиться з ока через дренажний кут перед райдужною оболонкою. Цей рівномірний потік і підтримує стабільний очний тиск.

      Як вимірюється очний тиск?

      Вимірювання внутрішньоочного тиску називається тонометрією і, звичайно, найкраще це робити на консультації офтальмолога. Нижче ми розглянемо професійні методи вимірювання очного тиску, а також вкажемо, як виміряти очний тиск в домашніх умовах (проте заздалегідь зазначимо, що домашнє вимірювання очного тиску не є інформативним і спочатку краще звернутися до лікаря).

      Професійні методи вимірювання ВОТ

      Кваліфікований офтальмолог використовує такі методи:

      • Тонометрія по Маклакову — точне вимірювання ВОТ за допомогою спеціальних тягарців..
      • Безконтактна тонометрія — вимірювання із використанням повітряного струменя, без прямого контакту з рогівкою ока.
      • Апланаційна тонометрія — визначення тиску за допомогою спеціального тонометра через м’який контакт із рогівкою.

      Шукаєте професійного офтальмолога або клініку офтальмології? У клініці “Люкс Віжн” ми допоможемо вам вчасно діагностувати та лікувати порушення внутрішньоочного тиску.

      Пристрій для вимірювання очного тиску

      Пневмотонометр HUVITZ для професійного вимірювання очного тиску. Фото клініки LuxVision

      Як виміряти очний тиск в домашніх умовах?

      Ми вирішили не обходити стороною питання про вимірювання очного тиску в домашніх умовах, проте пам’ятайте, що самодіагностика може нашкодити здоров’ю, адже щонайменше ви можете не отримати вчасно потрібну діагностику та лікування. Тож інформація несе лише ознайомчий характер.

      • Вимірювання портативним тонометром. Існують портативні пристрої, які дозволяють виміряти очний тиск вдома. Проте саме вимірювання без обстеження очей в офтальмолога не є інформативним. Тому для точної діагностики краще звернутися до клініки офтальмології.
      • Пальпаторний метод. Цей метод використовувався до появи допоміжних інструментів. Для цього потрібно вказівними пальцями по черзі злегка натискати на очні яблука через повіки, не забираючи пальці. Про норму або відхилення показників очного тиску судили по щільності та піддатливості склери. Проте і для такого методу слід розуміти, який стан очей має бути при нормальних показниках, тож вдома цей метод без потрібних знань також не буде інформативним.
      • Оцінка симптомів. Ви завжди можете суб’єктивно оцінити власні симптоми та повідомити їх офтальмологу. При сильно підвищеному очному тиску ви можете відчувати важкість в очах та хворобливі відчуття, головний біль, особливо у скроневій ділянці, значне погіршення в сутінках, обмеження периферичного зору тощо. Якщо ви часто відчуваєте такі симптоми, не відкладайте візит до лікаря.

      Також застерігаємо, що при середньому підвищенні ВОТ ви можете не відчути жодних змін у самопочутті. І в цьому ховається підступність розвитку таких захворювань як, наприклад, глаукома. Лише компетентний лікар зможе отримати всі показники та вчасно призначити лікування. Тож не нехтуйте профілактичними візитами до офтальмолога. Ми завжди радо надамо консультації та подбаємо про здоров’я ваших очей в клініці LuxVision.

      Як виміряти очний тиск інструмент

      Безконтактний тонометр для вимірювання очного тиску. Фото клініки LuxVision

      Норма очного тиску за віком

      Нормальні показники ВОТ варіюються залежно від віку:

      • До 40 років: 10-20 мм рт. ст.
      • 40-60 років: 11-22 мм рт. ст.
      • Старше 60 років: 12-23 мм рт. ст.

      Незалежно від віку, будь-яка людина може зіткнутися з підвищеним очним тиском. Хоча, заради справедливості слід зазначити, що у дітей це трапляється рідше, ніж у підлітків та дорослих, а в старшому та похилому віці ще частіше, як і можливість розвитку глаукоми. Окрім віку, є й інші причини підвищеного тиску.

      Що викликає підвищений тиск?

      Серед причин підвищеного очного тиску можуть бути наступні фактори:

      • генетична схильність;
      • порушення відтоку внутрішньоочної рідини;
      • запальні процеси або травми;
      • використання стероїдів;
      • перевтома очей, сухість та нечасте моргання.

      Перевтома очей заслуговує окремого пояснення. Це саме те, що загрожує нам, наприклад, під час тривалої роботи за комп’ютером чи шиттям, коли зір постійно зосереджений, а очі напружені. У таких умовах ми значно рідше моргаємо, а око не отримує потрібного зволоження. Звідси сухість, зниження гостроти зору, хворобливі відчуття та, власне, підвищений очний тиск.

      Високий очний тиск вимірювання

      Процес вимірювання очного тиску в клініці LuxVision

      Симптоми підвищеного очного тиску

      Основні симптоми, які ви можете відчувати при значно підвищеному очному тиску такі:

      • відчуття тяжкості в очах.
      • почервоніння без явних причин.
      • біль у скронях або надбрівній зоні.
      • затуманення зору, особливо ввечері.
      • зменшення поля зору.

      Проте, як ми зазначали вище, ви можете не відчувати жодних перелічених симптомів, якщо відхилення незначні або середні. І в такому випадку дуже легко пропустити перші стадії захворювань очей. Про них далі й поговоримо.

      Захворювання очей, пов’язані з очним тиском

      Порушення ВОТ може призвести до серйозних захворювань очей:

      • Глаукома — прогресуюче захворювання, що пошкоджує зоровий нерв і може викликати сліпоту.
      • Офтальмогіпертензія — підвищення тиску без змін у зоровому нерві.
      • Увеїт та іридоцикліт — запальні процеси, які впливають на внутрішньоочну рідину.

      Не відкладайте візит до офтальмолога, якщо відчуваєте незвичні симптоми, а також планові візити до лікаря. Рання діагностика може врятувати ваш зір.

      Процес лікування підвищеного очного тиску

      Процес лікування залежить від причини підвищеного тиску. Проте найчастіше офтальмолог призначає спеціальні краплі, рідше потрібне лазерне лікування або хірургічне втручання.

      1. Медикаментозне лікування. Очні краплі, такі як простагландини, бета-блокатори та інгібітори карбоангідрази, допомагають нормалізувати тиск та налагодити відтік рідини в оці. Але важливо пам’ятати, що лікування очного тиску має призначати лікар офтальмолог. Самолікування захворювання очей може тільки погіршити ситуацію з зором.
      1. Лазерне лікування. У разі лікування глаукоми або інших порушень використовуються лазерні методи, такі як трабекулопластика.
      1. Хірургічне втручання. Якщо медикаментозне лікування не має ефективності, лікар може призначити хірургічні методи для стабілізації тиску очної рідини. Це може бути, наприклад, хірургічна трабекулектомія або імплантація дренажних клапанів.

      В будь-якому випадку, спочатку лікар-офтальмолог проводить повноцінне обстеження, а опісля підбере метод лікування.

      Як знизити очний тиск в домашніх умовах?

      Для нормального очного тиску та мінімізації можливості розвитку захворювань очей слід діяти на випередження. Це стосується турботи про загальний стан здоров’я та стан очей зокрема. Ось кілька рекомендацій:

      • не перевтомлюйте очі, дотримуйтеся режиму роботи з гаджетами.
      • регулярно робіть вправи для очей;
      • захищайте очі спеціальними окулярами або масками, коли це необхідно, не ризикуйте;
      • повноцінно та різноманітно харчуйтеся;
      • обмежте споживання кофеїну та алкоголю;
      • займайтеся регулярною фізичною активністю (корисною буде швидка ходьба та регулярні фізичні вправи в помірному темпі);
      • проводьте час на свіжому повітрі.
      • регулярно проходьте обстеження в офтальмолога.

      Якщо ви шукаєте миттєвий метод зниження очного тиску в домашніх умовах, то такого, на жаль немає, лише коли лікар призначить вам спеціальні краплі. Проте до запису можна спробувати дихальні практики, йогу, ходьбу. При цьому обов’язково дайте очам відпочити.

      Вимірювання очного тиску

      Вимірювання ВОТ – це швидкий та безболісний процес, що проводиться на первинній консультації з офтальмологом.

      Турбує очний тиск? Зверніться в клініку LuxVision

      У клініці LuxVision ми робимо все, щоб зберегти ваш зір та здоров’я очей. Наші кваліфіковані офтальмологи забезпечують комплексну діагностику та лікування захворювань очей, включаючи глаукому. На первинній консультації вам обов’язково проведуть вимірювання очного тиску для всесторонньої діагностики. А з вашого боку, регулярні візити та дотримання рекомендацій лікаря є основними кроками у запобіганні розвитку захворювань.

      Найкращі офтальмологи Івано-Франківська чекають вас за адресою м. Івано-Франківськ вул. Галицька, 139 А або в інших відділеннях офтальмологічної клініки в Івано-Франківську, Калуші та Долині. Для запису телефонуйте нам або скористайтеся опцією замовлення дзвінка від клініки.

       

      Замовити дзвінок

      Залишити відгук