Заповніть контактні дані



    Залиште відгук

      Діагностика та лікування короткозорості у дітей

       

      Діагностика короткозорості у дітей різних вікових груп

      Це, мабуть, найважливіша і найскладніша частина боротьби із захворюванням, тому що багато в чому визначення симптомів лягає на плечі батьків.

      Дітям складно описати дискомфорт, який вони відчувають, а в шкільному віці вони можуть спеціально уникати цих питань, щоб не потрапити на прийом до лікаря або не носити окуляри.

      До того ж у дітей немає розуміння нормального зору, і якщо проблема розвивалася поступово, син або дочка можуть легко адаптуватися до спотвореного зорового сприйняття.

      Батькам слід бути особливо пильними, запримітивши такі симптоми у школяра або дошкільника:

      • якщо дитина примружує очі, вдивляючись у далечінь;
      • низько нахиляється над столом або книгою, роблячи домашні завдання;
      • часто моргає, тре очі;
      • вередує і скаржиться на головні болі після читання, гри на планшеті, перегляді телевізора.

      При будь-якій з цих змін в поведінці слід йти до офтальмолога. Щоб діагностувати короткозорість у дитини до року, необхідно спостерігати за її зоровими реакціями на яскраві іграшки, що знаходяться на далекій відстані, а також регулярно проходити огляд з малюком у офтальмолога, особливо якщо є схильність до зорових патологій. В цілому батькам варто ввести правило здоров’я – раз на півроку-рік разом з дитиною відвідувати офтальмологічну клініку для профілактичної перевірки.

      Дитяча короткозорість: причини розвитку

      У дітей з короткозорістю (міопією) зір погіршується вдалину, а поблизу зазвичай вони бачать добре. Чому так відбувається?

      Це порушення зору, при якому зображення об’єкта, який знаходиться на віддаленій відстані, фокусуються не на сітківці, а перед нею. В результаті предмети, які знаходяться далеко, видно нечітко.

      Така патологія виникає внаслідок подовженої передньо-задньої осі ока. Очне яблуко набуває витягнутої форми, створюючи всі умови для неправильного заломлення світла.

      Ця видозміна очного яблука може бути викликана різними факторами. Серед основних причин розвитку міопії виділяють наступні:

      Спадковість. За статистикою, з 50% ймовірністю короткозорість можуть діагностувати дитині, у якої в обох батьків є зорові патології. Вся справа в спадковому дефекті колагену, що входить до складу склери – зовнішньої оболонки ока, що відповідає за опору і захист цих органів.

      Травми або наслідок захворювань, порушення гігієни зору, ослаблення організму через неправильне харчування.

      Збільшення навантаження на очі. Цей фактор ризику виникає, коли дитина йде в школу, і може посилитися через неправильно обладнаним місцем для навчання, поганим освітленням, тривалим сидінням біля комп’ютера та інше.

      Види міопії

      Залежно від причини і розвитку захворювання, розрізняють наступні види короткозорості у дітей:

      Вроджена міопія виникає у недоношених дітей або як фактор спадковості і викликана деформацією очного яблука.

      Прогресуючу міопію у дітей діагностують у разі, якщо погіршення зору відбувається зі швидкістю одна і більше діоптрій в рік. Такі зміни часто спостерігаються в шкільному віці і потребують перебування під постійним наглядом у офтальмолога, а іноді і хірургічного втручання.

      Хибна короткозорість у дитини характеризується неможливістю ока зосередитися на предметах як далеко, так і поблизу. Таке спотворення викликано спазмом акомодації ока, який у свою чергу виникає через проблеми з циліарним м’язом. З усіх різновидів міопії цю вилікувати найпростіше: за допомогою апаратного лікування, спеціальних крапель, гімнастики для очей, зменшення навантажень. Важливо правильно і вчасно діагностувати неправдиву міопію, оскільки на відміну від інших видів короткозорості тут не можна використовувати очкову корекцію.

      Дегенеративна міопія характеризується високим ступенем короткозорості, пов’язаної з дегенеративними змінами в задньому сегменті очного яблука.

      Батькам на замітку! Будь-який з видів короткозорості краще піддається лікуванню на ранніх стадіях. При цьому, якщо вчасно не почати лікування помилкової короткозорості, вона може перейти в прогресуючу форму, більш складну в корекції.

       

      Лікування короткозорості у дітей

      Батькам слід розуміти, що дає лікування короткозорості у дітей . Адже головне завдання всіх методів не зменшити ступінь міопії або прибрати всі симптоми повністю, а уповільнити або зупинити розвиток патології. Якщо зниження гостроти зору у дітей відбувається в рамках 0,5 діоптрій в рік, перебіг захворювання вважається оптимальним консервативне лікування.

      Консервативне лікування:

      – окуляри. Їх призначають при нестабільній короткозорості, часто, щоб скорегувати зір вдалину. Залежно від ступеня міопії призначають повну корекцію зору для постійного використання, або комбіновану корекцію з поправкою для близької відстані.

      – лінзи. З їх допомогою відмінно лікується короткозорість (частіше у підлітків) – їм не хочеться носити окуляри, а вік уже дозволяє самостійно дотримуватися правил гігієни, необхідних для догляду за лінзами. Оптимальним способом є м’які лінзи. Також поширений спосіб лікування – нічні лінзи. Цей варіант нічних контактних лінз особливо зручний для дітей, які активно займаються спортом і не можуть постійно носити окуляри.

      Ще один спосіб – апаратне лікування. У поєднанні з краплями і оптичною корекцією воно добре показало себе у виправленні різних ступенів прогресуючої міопії. Вакуумний масаж, електростимуляція, ультразвукова, лазерна терапія тощо – всі ці види апаратних процедур спрямовані на тренування м’яза акомодації, щоб змусити його працювати правильно.
      У крайніх випадках, коли короткозорість прогресує дуже швидко і виникають ускладнення, дітям проводять хірургічні операції – для зміцнення задньої частини ока, щоб зупинити подовження очного яблука.

      Батьки, акцент – на профілактику

      Якщо у малюка немає спадкової схильності, досить періодичних оглядів у офтальмолога і спостережливості за розвитком зорової системи дитини. Інша справа – школярі. У цьому випадку батькам слід не тільки перевіряти щоденник і домашні завдання, а й забезпечити дитині правильні умови для навчання, дотримуючись таких правил:

      • тримати поставу, сидячи за столом;
      • використовувати настільну лампу або обладнати джерела світла так, щоби промені рівномірно висвітлювали стіл з книгою і зошитами, а обличчя залишалося в тіні;
      • дотримуватися дистанції 35 см до найближчого предмета, наприклад столу чи екрана монітора;
      • виключити звичку читати або грати на планшеті лежачи;
      • робити паузи в навчанні кожні 35 хвилин, займатися гімнастикою для очей.
      • Крім цього, важливо не менше двох годин на день гуляти на свіжому повітрі і стежити, щоб у зростаючого організму був збалансований раціон харчування. І навіть при відсутності будь-яких симптомів важливо мінімум раз на рік відвідувати офтальмолога.

      У Центр офтальмології «Lux-Vision» є окремий напрямок дитячої офтальмології, фахівці якого легко знаходять спільну мову з пацієнтами будь-якого віку, а також мають великий досвід діагностики та лікування короткозорості та інших захворювань.

      Замовити дзвінок

      Залишити відгук