Діагностика і лікування косоокості і амбліопії
- Офтальмологія Люкс Віжн
- Послуги
- Діагностика і лікування косоокості і амбліопії
Що таке косоокість?
Косоокість – це періодичне або постійне відхилення зорової вісі одного або обох очей від загальної точки фіксації, яке супроводжується порушенням бінокулярного зору і значним зниженням гостроти зору на оці, що косить.
Простіше кажучи, косоокість – це розлад зору, при якому очі дивляться в різні напрямки. Це захворювання спричинене неправильною роботою одного чи кількох очних м`язів і призводить до неправильного положення очей.
В нормі обидва ока фокусуються на один предмет, але передають в мозок зображення «зі своєї точки зору». Мозок об`єднує два зображення, що створює об`єм та цілісність образу. Для того щоб мозок міг з`єднати два зображення в одне, дуже важливо, щоб всі 12 м`язів ока працювали правильно та узгоджено.
Основна причина виникнення косоокості – неузгодженість роботи м’язів ока.
Найчастіше воно розвивається в ранньому дитячому віці через неправильній розвиток бінокулярного зору. Тому дуже важливо виявити косоокість у дітей якомога раніше, оскільки діти дуже легко адаптуються.
Часто косоокість призводить до розвитку амбліопії.
Амбліопія або «ліниве око» – це порушення зору, при якому одне з двох очей мало задіяне в процесі зору.
Амбліопія – це зворотне зниження гостроти зору.
Амбліопія розвивається при таких захворюваннях, як косоокість, далекозорість, астигматизм, катаракта та ін.
Лікування амбліопії – основний первинний етап лікування косоокості, тому що від його ефективності залежить результат хірургічного лікування косоокості.
Лікування амбліопії можна проводити в домашніх умовах під контролем офтальмолога. Якщо цього не достатньо, існує апаратне лікування амбліопії.
При косоокості у дітей може розвинутись нахил чи поворот голови, щоб компенсувати косоокість та позбавитись від роздвоєння.
Причини косоокості можуть бути різними: вона може бути вродженою, може розвинутись через високу короткозорість чи далекозорість. Різного роду травми і хвороби також можуть спровокувати косоокість, інколи операції на очах.
Як лікується косоокість?
Центр офтальмології “Lux-Vision” пропонує комплексне лікування косоокості. Основною метою лікування косоокості є відновлення правильного положення очей, розвиток бінокулярного та стереоскопічного зору. Методи лікування косоокості залежать від багатьох факторів: віку пацієнта, причини виникнення косоокості, її виду та ступеня відхилення.
Лікування косоокості має два основні напрямки:
- терапевтичне лікування косоокості;
- хірургічне лікування косоокості.
Якщо косоокість акомодаційна – вона лікується окулярами. В першу чергу дитині призначають корегуючи окуляри для постійного носіння. Вони повністю виправляють таку косоокість.
При неакомодаційній косоокості окулярна корекція малоефективна. В таких випадках лікар часто призначає оклюзію (заклеювання здорового ока) та комплексне апаратне лікування (заняття на синоптофорі, спеціальних апаратах, використання спеціальних лікувальних комп`ютерних програм і терапевтичного лазера). Апаратне лікування косоокості направлене на усунення амбліопії. В подальшому проводиться хірургічне лікування косоокості.
Слід пам`ятати, чим раніше проблема буде виявлена, чим раніше почнеться лікування, тим більше шансів на нормальний зір.
Думка, що косоокість може пройти сама по собі – помилкова.
Більше того, при відсутності спостереження та належного лікування можливий розвиток серйозних ускладнень. Повністю нормалізувати функції ока можна лише в дитинстві, коли зорова система ще не сформувалась і має значні резерви.