Корекція нічними лінзами
- Офтальмологія Люкс Віжн
- Послуги
- Корекція нічними лінзами
Що таке нічні лінзи (ортокератологічні лінзи)?
Використання спеціальних нічних газопроникних лінз – один з ефективних способів тимчасової корекції зору. Замість того, щоб носити окуляри або щоденні контактні лінзи, вчені запропонували новий метод, який отримав назву «ортокератологія». Звідси і назва лінз – ортокератологічні (ОКЛ).
Даний метод має на увазі використання жорстких нічних лінз, які змінюють кривизну поверхні рогівки. Завдяки цьому забезпечується тимчасове відновлення нормальної рефракції, і людина протягом одного-двох днів може обходитися без окулярів і лінз.
Як це працює? Офтальмолог підбирає для пацієнта лінзи з особливою геометрією задньої поверхні, які потрібно надягати на всю ніч. У процесі їх застосування в слізному шарі під лінзами діють гідродинамічні сили, через що відбувається сплющення епітелію в центральній зоні і потовщення на периферії рогівки. Говорячи простою мовою, під тиском лінзи тимчасово змінюється форма (архітектоніка) поверхні рогівки – і очі з короткозорістю, далекозорістю або астигматизмом починають бачити «правильно».
Важливо! Нічні лінзи використовуються під час сну. Рекомендований час їх носіння – 7-8 годин. Догляд за лінзами, щоденне чищення і зберігання в спеціальному розчині. Термін придатності оптики – 1 рік.
Скільки часу можна обходитися без лінз?
Ефект зберігається до тих пір, поки епітелій знову не прийме первісну геометрію (в середньому – 24-72 години), після чого знову потрібно надягати ортолінзи.
Наскільки метод безпечний?
Практика показала, що ортокератологія не робить негативного впливу на рогівку. Більше того, крім забезпечення тимчасової корекції зору, ортолінзи гальмують розвиток короткозорості у дітей і підлітків – дослідження підтверджують поліпшення рефракційних характеристик очей.
Щоб уникнути побічних ефектів і ускладнень типу кон’юнктивіту або мікробного кератиту, потрібно дотримуватися рекомендацій лікаря і регулярно проходити профілактичні огляди.
В якому віці можлива корекція за допомогою нічних лінз?
Ортокератологічні лінзи призначають дорослим і дітям. Маленьким пацієнтам показано їх використання з шести років. При призначенні ОКЛ дорослим лікар враховує вікові зміни, пов’язані з виробленням слізної рідини.
Доцільність застосування ортокератології в кожному випадку встановлюється індивідуально. Даний метод підходить пацієнтам з:
- прогресуючою короткозорістю (гострота зору до -7 діоптрій);
- далекозорістю (нічні лінзи ефективні при гостроті зору до +4 діоптрій);
- хибною міопією;
- незначним астигматизмом (до 1,75 дпт);
- амбліопією (синдром «ледачого ока»).
Чим застосування нічних лінз краще носіння денних?
Цей варіант підійде у випадках, коли використання денних лінз незручно або неможливо, наприклад, під час водних процедур або спортивних занять. Даний спосіб корекції зору також актуальний для людей деяких професій – пожежників, водіїв та ін.
Носіння ОКЛ зручно і ефективно в дитячій практиці: вдень дитина тре очі, може занести бруд, втратити лінзи під час активних ігор – при нічному використанні ці проблеми виключені.
Як підбираються нічні лінзи?
Підбором ортокератологічних лінз займається лікар, який повинен керуватися індивідуальними потребами і побажаннями пацієнта.
- Спочатку проводиться комплексне офтальмологічне обстеження, під час якого встановлюються причини і ступінь порушення гостроти зору, а також стан зорового органу. Крім того, лікар повинен переконатися, що у пацієнта немає ніяких протипоказань для використання ОКЛ. Обстеження може тривати 1,5-2 години.
- За результатами обстеження проводяться розрахунки і підбір оптики. Забезпечити високу точність вимірювань дозволяє кератотопограф, на якому виконується 3D-моделювання поверхні рогівки. Вибір оптимальних лінз для конкретного пацієнта здійснюється за допомогою комп’ютерної програми. Проводяться примірка лінз і їх пробне носіння.
- Обов’язковий етап – навчання пацієнта: офтальмолог пояснює, як правильно користуватися лінзами (надягати, знімати) і як за ними доглядати. Якщо ОКЛ призначаються дітям, маніпуляції повинні навчитися проводити батьки.
- Корекція за методом ортокератологіі в обов’язковому порядку передбачає проведення контрольних оглядів, періодичність яких встановлює лікар. Пацієнту пропонується індивідуальний план візитів (зазвичай на 1 рік).
Важливо! Для звикання до ОКЛ знадобиться деякий час. Період адаптації в середньому становить 5-7 днів.
Протипоказання до використання ортокератологічних лінз
Серед основних обмежень для застосування ОКЛ – запальні захворювання очей і повік, дистрофічні захворювання рогівки. Даний метод корекції зору також не використовується у пацієнтів з ендокринними і онкологічними захворюваннями, при імунодефіцитних станах і під час інфекційних недуг. Лінзи не застосовують при сухості очей, у пацієнтів з одним оком, а також при прийомі деяких медпрепаратів (кортикостероїдів і т.п.).