Заповніть контактні дані



    Залиште відгук

      Що робити, якщо в дитини закисають очі?

      Закисають очі у дитини

      Очі — надзвичайно чутливий орган, особливо в немовлят і малюків. Часто можна почути нарікання на «закисання» очей. Мається на увазі, що з’являються гнійні виділення, набряк або сльозотеча, — такому стану очей слід приділити увагу, адже це може свідчити про запалення чи іншу проблему. Важливо вчасно розпізнати симптоми та почати правильне лікування, щоб уникнути ускладнень. Тож ми вирішили присвятити статтю такій поширеному питанню – що робити, якщо в дитини закисають очі? Розглянемо симптоми, причини та можливості лікування.

      Супутні симптоми закисання очей

      Зрозуміло, що якщо батьки помічають, що в дитини закисають очі, йдеться в першу чергу про виділення певного кольору та консистенції. Це можуть бути:

      • прозорі водянисті виділення — часто з’являються через алергічні реакції або віруси і свідчать про те, що очі намагаються позбутися подразників;
      • білий або сірий слиз – може з’являтися через хронічні запальні процеси повік;
      • жовті або зелені виділення — ймовірно, свідчать про бактеріальну природу проблеми;
      • засохлі виділення з очей (особливо помітні зранку після сну) — також може свідчити про інфекційні захворювання, проте можуть бути й інші причини.

      Іноді ви можете помітити й супутні симптоми закисання очей:

      • сльозотеча;
      • почервоніння очей або повік, припухлість;
      • злипання повік після сну;
      • дратівливість, вередливість, погіршення апетиту;
      • скарги на розмитий зір чи печіння (дитина може терти очі, мружитися тощо).

      Так-так, це те, з чим час від часу стикаються і дітки, і дорослі. Очі можуть закисати з багатьох причин, про що і поговоримо далі.

      Причини, чому закисають очі у дитини

      Іноді ми можемо не приділяти належної уваги погіршенню стану очей та повік, особливо якщо стан часто повторюється. Проте закисання може бути сигналом серйозних проблем, які, втім, можна досить швидко вирішити, якщо вчасно надати допомогу та провести лікування. Тому ми наполегливо радимо бути уважними до оченят дітей, адже їм ще стільки всього потрібно побачити та пізнати навколо!

      Найпоширеніші причини, чому закисають очі – це:

      • Кон’юнктивіт. Білок ока та внутрішні повіки очей покриває тонка плівка — кон’юнктива. І частою причиною закисання очей є запальний процес у цій ділянці. Кон’юнктивіт може бути бактеріальним (густі гнійні «закисляки»), вірусним (частіше водянисті виділення), алергічним (здебільшого прозорий слиз в куточках, відчуття свербіння). Чому закисають очі в цьому випадку? Організм реагує на подразник (стафілокок, стрептокок, аденовіруси, алергени) і посилено виробляє секрет у відповідь.
        Кератит. Це запалення рогівки ока. При кератиті також може бути такі симптоми як світлочутливість і больові відчуття. Це захворювання також викливане різними збудниками – це бактерії, віруси, грибки, паразити.
      • Запалення повік. Такі запальні процеси як блефарит (запалення країв повіки), ячмінь (запалення сальної залози) та халазіон (запальний процес у мейбомієвій залозі) – також часті причини утворення слизу біля очей. Проявляються захворювання по-різному і потребують лікування, адже можуть давати ускладнення.
      • Інші запальні процеси. Наприклад дакріоцистит (запалення слізного мішка) або каналікуліт (запалення слізних каналів).
      • Закладеність або звуження слізних каналів
      • Реакція на пил, дим, чужорідне тіло
      • Вірусні інфекції, застуда
      • Травма чи подразнення ока

      Найчастішою причиною, чому закисають очі у немовляти, є запалення слізних шляхів.

      У дітей до 5 років найчастіше закисають очі через дію бактерій, адже малеча часто торкається брудними руками лиця та очей. Крім того, діти вперше стикаються з різними інфекціями, і очі також реагують на це. На жаль, інфекційні захворювання швидко поширюються серед дітей через прямий контакт, а також іграшки та інші речі.

      А от старші діти вже частіше стикаються з кон’юнктивітом та травмами очей.

      Як лікувати закисання очей?

      Все залежить від причини закисання. Та можемо також розглянути різні ситуації залежно від віку дитини.

      Що робити, коли закисають очі у новонародженої дитини?

      Як ми вже згадували, у новонароджених діток часто спостерігається запалення слізних шляхів та можливий застій слізної рідини. Тож для лікування закисання лікарі-офтальмологи радять регулярне промивання очей і спеціальний легкий масаж слізного каналу.

      Як та чим промивати очі?

      • Чистою кип’яченою водою, остудженою до кімнатної температури. Це простий і безпечний варіант.
      • Фізіологічним розчином (0,9% натрію хлорид). Розчин продається в аптеках, добре очищає та не подразнює слизову.
      • Відваром ромашки або чорного чаю (слабким, без ароматизаторів) — але лише з дозволу педіатра, бо можливі алергії.

      Як правильно промивати очі новонароджених:

      • Використовуйте стерильну марлю або ватний диск.
      • Протирайте око від зовнішнього краю до внутрішнього (до носика), одним рухом — один диск на одне око.
      • Не тисніть і не тріть сильно.
      • Після процедури обов’язково вимийте руки.

      Щодо масажу, його можуть рекомендувати робити під час кожного годування. Техніка полягає у тому, що слід натискати пальцем на внутрішній куточок ока та проводити подушечкою пальця вниз вздовж краю носа.

      Якщо очі продовжують закисати, з’являється почервоніння, набряк або жовто-зелені виділення — потрібно звернутися до лікаря, оскільки це може бути ознакою інфекції або непрохідності слізного каналу.

      Зверніть увагу, у нашій клініці LuxVision, що в Івано-Франківську, дитячі офтальмологи проводять зондування слізних шляхів у дітей, що потрібне при непрохідності слізно-носового каналу. Більше про процедуру ви можете прочитати тут.

      Закисання очей і промивання

      Що робити, коли закисають очі у дітей від 2-3 років?

      У дітей від 2-3 років очі закисають з різних причин і найперше ці причини потрібно визначити, щоб підібрати правильне та ефективне лікування. Лікар може призначити додаткові аналізи та діагностику. Це може бути бак-посів, тест на визначення алергії та алергенів,  вірусну ПЛР-діагностику тощо.

      Визначивши причину, лікар може призначити:

      • краплі з антибіотиком, антибактеріальні та противірусні препарати, щоб побороти інфекцію і зняти запалення;
      • промивання антисептичними розчинами, якщо є інфекція;
      • медикаменти з ацикловіром, якщо справа у герпетичних інфекціях;
      • зволожуючі краплі, «штучні сльози», якщо причиною закисання є сухість очей;
      • антигістамінні препарати, якщо виявлена алергія;
      • хірургічне втручання, наприклад, якщо діагностовано закупорку слізних каналів;
      • інше лікування.

      Тож, як бачите, причин та засобів для лікування закисання очей багато, і не має сенсу вгадувати та ризикувати здоров’ям дитини. Лише коли ви впевнені, з чим маєте справу, можна приймати міри.

      Чи можна лікувати закисання очей у домашніх умовах?

      Ви можете полегшити симптоми до зустрічі з лікарем. Проте якщо закисання не проходить, обов’язково (обов’язково!) слід записатися на візит до педіатра чи офтальмолога.

      Що можна зробити вдома:

      1. промивання очей кип’яченою водою, фізрозчином, слабкий чорний чаєм, якщо немає алергії. Використовуйте чистий ватний диск для кожного ока окремо (проводимо від зовнішнього куточка до внутрішнього)
      2. масаж слізного каналу (якщо рекомендовано педіатром/офтальмологом)
      3. забезпечення гігієни. Слід особливо ретельно стежити за тим, щоб дитина не торкалася брудними руками очей. Також це стосується тих, хто контактує з дитиною

      Якщо за 1–2 дні немає поліпшення — обов’язково звернутися до лікаря.

      Профілактика закисання очей

      Також пропонуємо ознайомитися з рекомендаціями, які допоможуть уникнути проблеми з закисанням оченят:

      • Дотримуйтеся гігієни рук. Розуміємо, що непосидючій малечі не цікаві жодні правила гігієни, але слід подбати, щоб дітки не торкалися очей брудними руками та регулярно мили руки. Це стосується і дорослих під час контакту за дитиною.
      • Подбайте про гігієну очей. Ми вже згадували про щоденне очищення очей у новонароджених кип’яченою водою або фізіологічним розчином. Інше може рекомендувати лікар-педіатр або дитячий офтальмолог.
      • Стежте за чистотою предметів догляду. Використовуйте лише індивідуальні рушники, серветки; вчасно очищайте предмети догляду, уникати спільного використання речей вашого малюка.
      • Захищайте очі від перевантаження. Слід обмежити час, що дитина проводить перед екранами. І простежте, щоб малята не сиділи надто близько.
      • Своєчасно лікуйте алергії, застуди та інших захворювання, які можуть викликати запалення очей.
      • Провітрюйте та зволожуйте приміщення. Особливо в опалювальний сезон, коли повітря сухе, проте це стосується будь-якої пори року.

      І пам’ятайте про регулярні огляди в офтальмолога — особливо при схильності до запалень чи інших захворювань.

      Щоб записатися до дитячого офтальмолога в Івано-Франківську, зв’яжіться з нами зручним способом або скористайтеся опцією зворотного зв’язку.

      Замовити дзвінок

      Залишити відгук