Що таке поле зору: норми та 6 методів тестування
Коли ви зосереджуєтеся на словах у цій статті, скільки інформації ви зчитуєте куточками очей? Чи можете ви сказати, що відбувається праворуч та ліворуч від вас? У цьому випадку йдеться про ваше поле зору (центральне та периферичне). Оцінка цього параметру дуже важлива в офтальмології для виявлення можливих аномалій зору, запобігання розвитку дефектів та можливості втрати зору через різні офтальмологічні або неврологічні захворювання.
Що таке поле зору?
Поле зору людини — це те, наскільки широку область може бачити ваше око, коли ви фокусуєтеся на центральній точці. Тестування поля зору — це дослідження зору для виявлення будь-яких порушень та можливих сліпих зон, які можуть вказувати на різні захворювання, серед яких, наприклад, глаукома.
Тест на поле зору може визначити, чи є у вас сліпі плями та де саме вони знаходяться. Розмір і форма сліпої плями можуть показати, як захворювання очей або інші розлади впливають на ваш зір. Наприклад, якщо у вас глаукома, цей тест допомагає показати будь-яку можливу втрату бічного (периферичного) зору від цього захворювання. Офтальмологи також використовують тести поля зору, щоб оцінити, як зір може бути обмежений проблемами повік, такими як птоз чи опущені повіки.
Поле зору: норма
Як перевіряється поле зору: 6 типів тестів
Найпопулярнішими тестами для обстеження поля зору залишаються периметрія та кампіметрія, проте на цьому методи дослідження не закінчуються. Розповідаємо детальніше про кожен з них.
1. Конфронтаційний тест поля зору
Поширеним способом для вашого лікаря перевірити будь-які проблеми поля зору є конфронтаційний тест на поле зору. Для проведення тесту вас попросять дивитися прямо на предмет перед вами (наприклад, на ніс лікаря), поки одне око буде прикрите. Лікар-офтальмолог може показувати різну кількість пальців в областях вашого поля зору збоку і запитати, скільки пальців ви бачите, коли дивитеся на ціль перед собою.
2. Автоматизований тест статичної периметрії
Щоб перевірити наявність проблем з очима або стежити за прогресом очних захворювань, ваш офтальмолог буде покладатися на більш конкретні тести, щоб зрозуміти, як ви бачите об’єкти в різних ділянках вашого поля зору. Для цієї мети може використовуватися автоматизований тест на статичну периметрію. Він допомагає створити більш детальну карту того, у яких ділянках ви бачите добре, а в яких гірше.
Щоб зробити цей тест, вас попросять дивитися на центр інструменту у формі чаші, який називається периметром. Око, яке не тестується, буде прикрите пластиром. Тестове око матиме рецепт на об’єктив, розміщений попереду. Вас попросять продовжувати дивитися на центральну ціль протягом усього тесту. Маленькі тьмяні вогні почнуть з’являтися в різних місцях по всій чаші, і вам потрібно буде натискати кнопку щоразу, коли ви побачите світло. Машина також відстежує вогні, яких ви не бачили. Ви можете нормально моргати під час тесту. Ви також можете призупинити тест, якщо відчуваєте, що вам потрібно зробити перерву та відпочити.
Оскільки ви дивитеся прямо вперед під час тесту, ваш лікар може сказати, які вогні ви бачите за межами центральної області зору. Оскільки глаукома впливає на бічний зір, цей тест допомагає показати, чи є втрата зору за межами центрального поля зору.
Це називається “статичним” тестом, тому що світло не рухається по екрану, а блимає в кожному місці почергово з різною яскравістю. Це дозволяє машині знайти найтемніше світло, яке ви можете побачити в різних ділянках вашого периферичного зору.
Машина покаже деякі вогні, які занадто тьмяні, щоб ви їх бачили. Це робиться навмисно, щоб знайти те, що називається “візуальним порогом” кожної ділянки. Ви можете бути стурбовані, що не бачите кожного спалаху, проте будьте впевнені, що це абсолютно нормально.
3. Кінетичний тест поля зору
У деяких випадках лікар може запропонувати тест, який називається кінетичним тестуванням поля зору. Хоча він схожий на процес тестування периметру, описаний вище, кінетичний тест використовує рухомі світлові цілі замість миготливих вогнів.
4. Периметрія подвоєння частоти
Інший спосіб, яким ваш офтальмолог може оцінити втрату зору на певних ділянках, це використання того, що називається периметром подвоєння частоти. Тест передбачає використання оптичної ілюзії для перевірки пошкодження зору. Вертикальні смуги (зазвичай чорно-білі) з’являтимуться на екрані периметра. Вони будуть мерехтіти з різною швидкістю. Якщо ви не бачитимете вертикальні смуги в певний час під час тесту, це може вказати на втрату зору в певних частинах поля зору.
5. Електроретинографія
Щоб перевірити можливе погіршення зору через певні стани сітківки, офтальмолог також може використовувати електроретинографію (ERG). Цей тест вимірює електричні сигнали світлочутливих клітин у сітківці, які називаються фоторецепторами, а також інших клітин. Щоб зробити цей тест, очі злегка розширять інструментом, що називається скуляром. Вам також дадуть знеболювальні очні краплі, щоб уникнути будь-якого дискомфорту. Крихітний пристрій, який називається електродом, лікар розмістить на вашій рогівці. Ви подивитеся на машину у формі чаші при миготливому світлі або зі світлом з різними візерунками. Електрод вимірюватиме електричну активність вашого ока у відповідь на світло.
6. Сітка Амслера
Люди, які мають вікову макулярну дегенерацію (AMD), знайомі з одним дуже базовим типом тесту поля зору — сіткою Амслера. Це візерунок прямих ліній, який утворює сітку з багатьох рівних квадратів. Ви дивитеся на крапку посередині сітки і описуєте будь-які області, які можуть здаватися хвилястими, розмитими або порожніми.
Сітка Amsler зазвичай використовується вдома людьми з AMD. Цей тест вимірює лише центральне поле зору, є простим, але корисним інструментом для моніторингу змін зору.
Як дізнатися, чи потрібне вам тестування поля зору?
Тестування поля зору є важливою частиною регулярного догляду за очима для людей, які піддаються ризику втрати зору через захворювання та інші проблеми. Люди з наступними станами повинні регулярно проходити обстеження в офтальмолога:
- глаукома;
- розсіяний склероз;
- захворювання щитовидної залози очей (хвороба Грейвса);
- розлади гіпофіза;
- проблеми з центральною нервовою системою (наприклад, пухлина, яка може тиснути на зорові частини мозку);
- інсульт;
- тривале застосування певних ліків (таких як плакеніл або гідроксихлорохін, що вимагає щорічних перевірок поля зору).
Люди з діабетом та високим кров’яним тиском мають більший ризик розвитку заблокованих кровоносних судин у зоровому нерві та сітківці. Їм може знадобитися тестування поля зору, щоб контролювати будь-який вплив цих станів на їх зір.
Також варто сказати, що при обмеженому полі зору, ваша здатність керувати автомобілем може бути під загрозою. Тож якщо вас турбує втрата зору або здатність продовжувати водіння, будь ласка, зверніться на консультацію до офтальмолога.